KEĎ je DOBRÁ PRÍPRAVA na JESEŇ a REGENERÁCIA na ZIMU, tak bude aj DOBRÝ ŠTART na JAR a DOBRÝ VÝKON v LETE

Začiatky v Cvičení - v Cykle Roka

Keď CHCEŠ NAOZAJ ZAČAŤ CVIČIŤ, ZAČNEŠ HNEĎ, KEDYKOĽVEK ! 

NEČAKÁŠ na OSVIETENIE a ZÁZRAK, ktorý ŤA NAŠTARTUJE. AKTÍVNE sa ZOBERIEŠ, PRÍDEŠ s OTVORENOU MYSĽOU a ZVEDAVOSŤOU ako DIEŤA, ktoré ešte toľko nešpekuluje ako dospelí.... 

Z dlhoročných skúseností sa opakuje cez letné prázdniny ten istý vzorec správania sa nováčikov. Prídem až v septembri na kurz. V septembri však človeka zastihnú všelijaké organizačné povinnosti spojené so školským rokom a celý september trvá kým sa rodina ustabilizuje v nejakom pravidelnom režime - rytme. Človek nastúpi do nejakého kurzu v októbri, kde je plnka obyčajne - každý totiž akože začína ! , ktorá sa veľmi rýchlo preriedi. Ukáže sa kto chce vstúpiť do kurzov a kto len skúša. Proces cvičenia sa začne a už čoskoro prídu prvé "jesenné splíny" a chuť viac oddychovať po aktívnej jari a lete, spomalenie telesných rytmov a introvertná zima. Prichádzajú prvé chrípky a už je rytmus cvičenia narušený. Po chrípke za začína znovu a ťažko. Vianoce hodia do pohodlnosti a človek vypadáva z cvičebného rytmu. Na nový rok znovu začína s heroickými a pritom nereálnymi plánmi, i znovu ho môžu prepadnúť ďalšie zimné chrípky a znovu a znovu upadá do oslabenia a je večným začiatočníkom, ktorý má pri všetkých pracovných a životných povinnostiach v tom celom cvičení vlastne v hlave chaos. Prichádza jar a nové lákadlá ísť prirodzene aj viac do prírody a na slniečko, pracovať na zahrádku a viac športovať vonku. A nejak sa už ťažko organizuje a zaraďuje do plánov nejaké cvičenie v interiéri. Začnú výpadky z cvičenia a človek zvyknutý z práce na extrémy ! ťahať niečo cez vlastné sily, pretože musí aby ho šéf nevyhodil z práce, uplatní extrémistické myslenie : radšej nič, keď tam nie je pravidelnosť. A tak sa pekne skončí celé cvičenie na jar či na leto, s cieľom pokračovať až od septembra a v tom istom vzorci správania sa nasledujúci rok. 

CHYBA !!! OMYL !!! NEVEDOMOSŤ !!! Človek sa riadi podľa nejakých spoločenských rytmov, že všetko sa začína v septembri, tak ako začína aj školský rok. NAŠE TELO a PRÍRODA však fungujú inak ako spoločnosť. PRIRODZENOSŤ TELA je na JAR a v LETE VYVÍJAŤ ZVÝŠENÚ TELESNÚ AKTIVITU, PRACOVAŤ viac KONDIČNE a na JESEŇ a v ZIME VIAC REGENEROVAŤ, ODDYCHOVAŤ. Na jar a v lete má človek prirodzene viac síl na akýkoľvek fyzický pohyb. Samozrejme okrem nejakých horúčav v lete, keď sa cvičenie tomu prispôsobí. Na jar a v lete budujeme IMUNITU pre jeseň a zimu. Nielen telesným pohybom pri športovaní vonku, v záhradke, ale aj cieleným cvičením v interiéri. Cvičením sa telo aj dobre naštartuje pre akékoľvek letné práce doma a na zahrádke, aby TELO malo dostatočnú INTELIGENCIU, ako sa SPRÁVNE POHYBOVAŤ aký SPRÁVNY POSTOJ zaujať pri športe, domácich prácach s náradím a záhradke. A tak sa nepretrénovať, nezničiť na jar a v lete tak, že telo na jeseň a zimu bude oddychovať najmä cez choroby a výpadky z rytmov. Na jeseň a v zime prirodzene začína fáza PRÍPRAVY a REGENERÁCIE pre ďalšiu jar i leto. Cvičenie je tomu prispôsobené, ísť viac fyzio-terapeuticky, viac do hĺbky a jemnejších procesov spojených s psychikou a mysľou. V zime sa aj viac spájame s duchovnou stránkou nás samých. Takže začínať zhurta a kondične na jeseň je vlastne úplná blbosť pre telo. 

KEĎ je DOBRÁ PRÍPRAVA na JESEŇ a REGENERÁCIA na ZIMU, tak bude aj DOBRÝ ŠTART na JAR a DOBRÝ VÝKON v LETE. 

VÝSLEDKY z CVIČENIA MÁ TEN, KTO POCHOPÍ, že ŽIVOT STÁLE PRINÁŠA NEJAKÉ PREKÁŽKY a OBMEDZENIA, ktoré sa snažia človeka strhnúť so započatej cesty, zmeniť mu zameranie a cieľ. S pevnou vôľou však človek tieto prekážky prekonáva, a s citom i rozumom posúdi, nakoľko je dôležitá aj tá zmena strhávajúca ho s cesty, aby ju vedel prijať a vyriešiť, keď je to potrebné a pokračoval v započatom ďalej. Kto má so sebou nielen dobré úmysly, ale aj REÁLNY ZÁMER, tak vie čosi aj skutočne v cvičení dosiahnuť a tešiť sa z VÝVOJA, ktorý je nekonečný, vytrvalý a trpezlivý postupne po krôčikoch v opakovaných cykloch rokov. 

Autor Textu : Eva Mikušová

VÝSLEDKY z CVIČENIA MÁ TEN, KTO POCHOPÍ, že ŽIVOT STÁLE PRINÁŠA NEJAKÉ PREKÁŽKY a OBMEDZENIA